Jaký stetoskop si vybrat ?

02. 03. 2023, 16:44

L- jako Littmann. Littmann je jednou z nejrozšířenějších a nejznámějších značek stetoskopů pro zdravotníky na světě

V roce 1964, David Littmann - lékař kardiolog vyvinul inovativní stetoskop vybavený speciální akustickou membránou, která zlepšuje výrazně poslech, dnes se značce Littman pravděpodobně nic nevyrovná. Jak ale mezi desítkami modelů zvolit ten, který splňuje naše individuální požadavky?


Když přemýšlíme o vybavení pro lékaře, naše první asociace je ... stetoskop. První stetoskop byl vyroben v roce 1816, kdy na něm pracoval francouzský lékař René Laennec. V roce 1851 irský lékař Arthur Leared vynalezl tzv dvoušní stetoskop, David Littmann lékař kardiologie v roce 1964 vyvinul inovativní stetoskop přicházející se speciální akustickou membránou, která měla zlepšit poslech a zesílit zvuk. Stetoskop se speciální membránou bude od té doby označován jako membránový stetoskop, v současnosti je nejčastěji používaným stetoskopem. Auskultace je vedle sledování, dotyku a poklepání základní a neoddělitelnou část vyšetření pacienta. 

 

Základní konstrukce stetoskopu:

převod - spojuje hlavici s lyrou
lyra - horní prvek, končící olivkami
hlavice - část pro shromažďování zvuku může sestávat z membrány nebo nálevky
membrána - tenká blána jenž vibruje pod vlivem zvukových vln
nálevka - část ve tvaru obráceného kužele
olivky - konec vodičů, které se dotýkají ucha vyšetřujícího

 

 

Pravidla auskultace pacienta s lékařským stetoskopem.

Standardní postup by měl být proveden v klidné a vyhřívané místnosti (s výjimkou nouzových stavů), auskultace, pokud nám to umožňují podmínky, by se měla provádět u pacienta, který není oblečen. Malé děti reagují klidněji, když sedí na klíně svých rodičů. Auskultace se provádí shora dolů, začínající od přední strany hrudníku.

 

Poslech srdce
Poslechová místa srdečních chlopní neodpovídají jejich uložení, zvukové fenomény se propagují v místech, do kterých zvukové vlny docestovaly sloupcem krve.

Poslechová místa:
aortální chlopeň – 2. mezižebří parasternálně vpravo,
pulmonální chlopeň – 2. mezižebří parasternálně vlevo,
trikuspidální chlopeň – nad dolním sternem při dolním levém okraji,
mitrální chlopeň – v oblasti hrotu.
Krom těchto míst posloucháme i nad zbývajícím prekordiem. Zvuk závisí na místě vzniku, ale i na způsobu a v jakém rozsahu naléhá komora na hrudní stěnu.
Poslech plic
Poslech šelestů nad velkými cévami
Poslech na břiše

 

L- jako stetoskopy Littmann.

Hledáte-li nejznámější značky stetoskopů, bezpochyby se setkáte s Littmann a MDF. Littmann, jsou nejvyhledávanější stetoskopy na světě. Společnost Littmann pokračuje ve vynikajících tradicích, které začaly v polovině dvacátého století geniálním tvůrcem membránového stetoskopu. Stále hledá nové, lepší technologie, spoléhá na patenty, které byly testovány již řadu let. Littmann rozlišuje tři základní skupiny stetoskopů:

 

Littmann Classic II a III (klasický), např. Stetoskop Littmann Classic III
Littmann Cardiology (kardiologický) např. Littmann Master Cardiology stetoskop
Littmann Elektronic (elektronický), např. Littmann 3200 stetoskop

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

ano
nastav
ne