Měření krevního tlaku: Od historie po současné metody a hodnoty

07. 05. 2023, 11:14

Měření krevního tlaku: Historie, možnosti, způsoby a význam

 1. Úvod

Krevní tlak je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví, který nám poskytuje informace o zatížení srdce a cév. Správné měření krevního tlaku je zásadní pro prevenci a léčbu mnoha zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, renální dysfunkce nebo mozkové příhody. Tento článek se zaměřuje na historii měření krevního tlaku, možnosti a způsoby měření, fyziologické hodnoty, rizika nízkého a vysokého krevního tlaku, měření krevního tlaku v ordinacích lékařů a výrobce tlakoměrů.

 1. Historie měření krevního tlaku

První pokusy o měření krevního tlaku se datují až do 18. století, kdy Reverend Stephen Hales poprvé změřil krevní tlak u zvířat. V roce 1896 vynalezl Scipione Riva-Rocci tlakoměr s manžetou, který nahradil dosavadní invazivní metody měření krevního tlaku. V roce 1905 představil Nikolaj Sergejevič Korotkov auskultační metodu, která spočívala v poslechu zvuků v cévách při uvolňování manžety. Tato metoda se stala základem pro měření krevního tlaku až do současnosti.

 1. Možnosti a způsoby měření krevního tlaku

K měření krevního tlaku se v současné době používají tři hlavní metody: auskultační, oscilometrická a invazivní. Auskultační metoda je založena na poslechu zvuků, které vznikají v cévách při uvolňování manžety tlakoměru. Oscilometrická metoda využívá elektronických tlakoměrů, které měří tlak pomocí detekce oscilací v manžetě. Invazivní metoda je používána v kritických situacích a spočívá v zavedení tenkého katétru do cévy a přímém měření tlaku uvnitř cévy.

 1. Fyziologické hodnoty krevního tlaku

Fyziologické hodnoty krevního tlaku se obvykle pohybují v rozmezí systolický tlak 90-120 mmHg a diastolický tlak 60-80 mmHg. Tyto hodnoty mohou být ovlivněny věkem, pohlavím, genetikou, životním stylem a dalšími faktory. Je důležité si uvědomit, že optimální hodnoty krevního tlaku se mohou lišit u jednotlivců, a proto je nezbytné pravidelně konzultovat svůj krevní tlak se svým lékařem.

 1. Rizika nízkého a vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, představuje zvýšené riziko pro kardiovaskulární onemocnění, mozkovou mrtvici, ledvinové poškození a další zdravotní problémy. Naopak, nízký krevní tlak, neboli hypotenze, může způsobit závratě, mdloby, snížený průtok krve do vitálních orgánů a v extrémních případech i šok.

 1. Měření krevního tlaku v ordinacích lékařů

Měření krevního tlaku v ordinacích lékařů je často prováděno pomocí auskultační nebo oscilometrické metody. V ordinacích je důležité, aby měření prováděl zkušený a vyškolený personál, který dokáže správně interpretovat výsledky a posoudit potřebu dalšího sledování nebo léčby.

 1. Tlakoměry a jejich výrobci

Na trhu je k dispozici mnoho typů tlakoměrů, které se liší svými vlastnostmi a funkcemi. Mezi nejznámější výrobce tlakoměrů patří společnosti jako Omron, Riester a další. Při výběru tlakoměru je důležité zvážit jeho přesnost, spolehlivost, snadnost použití a dostupnost servisu a náhradních dílů.

 1. Závěr

Měření krevního tlaku je zásadní pro monitorování a udržování optimálního zdraví. Vývoj technologií a metod pro měření krevního tlaku přinesl významný pokrok v prevenci a léčbě mnoha zdravotních problémů spojených s krevním tlakem. Pravidelné měření krevního tlaku, spolupráce s lékařem a informovanost o správných postupech měření představují klíčové faktory pro udržení zdravého krevního tlaku a prevenci možných komplikací.

 1. Význam včasného zjištění abnormalit krevního tlaku

Včasné zjištění abnormalit krevního tlaku, jako jsou hypertenze nebo hypotenze, je nezbytné pro zahájení vhodné léčby a prevenci zdravotních komplikací. Dlouhodobé neřešení vysokého či nízkého krevního tlaku může vést k trvalému poškození orgánů, jako jsou srdce, ledviny, mozek a oči.

 1. Význam domácího měření krevního tlaku

Domácí měření krevního tlaku se stává čím dál tím populárnější, protože umožňuje sledování krevního tlaku v průběhu času a v různých situacích. Díky tomu lékaři mohou získat přesnější představu o průběhu krevního tlaku pacienta a přizpůsobit léčbu podle potřeb jednotlivce. Domácí měření krevního tlaku by mělo být prováděno správně a v souladu s doporučeními lékaře.

 1. Vzdělávání veřejnosti a zdravotního personálu

Vzdělávání veřejnosti a zdravotního personálu v oblasti měření krevního tlaku a jeho významu je klíčové pro zlepšení zdravotní péče a prevenci komplikací spojených s krevním tlakem. Zdravotníci by měli být vyškoleni ve správných technikách měření krevního tlaku a v interpretaci výsledků, zatímco veřejnost by měla být informována o důležitosti pravidelného sledování krevního tlaku a možných rizicích.

 1. Budoucí výzkum a inovace

Budoucí výzkum a inovace v oblasti měření krevního tlaku by mohly přinést nové technologie a metody pro přesnější, snadnější a rychlejší měření krevního tlaku. Tyto inovace by mohly zlepšit prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění spojených s krevním tlakem a přispět k celkovému zlepšení zdravotní péče.

 1. Závěr

Správné měření krevního tlaku a jeho kontrola jsou zásadní pro udržení dobrého zdraví aprevenci vážných zdravotních komplikací. S ohledem na význam krevního tlaku pro celkové zdraví jedince je nezbytné informovat veřejnost o správných postupech měření, fyziologických hodnotách a rizicích souvisejících s abnormalitami krevního tlaku. Vývoj nových technologií a metod v oblasti měření krevního tlaku představuje slibný krok směrem k zlepšení zdravotní péče a kvality života jednotlivců.

V současnosti jsou k dispozici různé metody a přístroje pro měření krevního tlaku, které umožňují jednotlivcům i zdravotníkům přesně a snadno získat informace o zdraví srdce a cév. Pravidelné měření krevního tlaku, spolupráce s lékařem a informovanost o správných postupech měření představují klíčové faktory pro udržení zdravého krevního tlaku a prevenci možných komplikací.

V budoucnu se očekává, že inovace a výzkum v oblasti měření krevního tlaku přinesou další pokrok a zlepšení dostupných technologií, což pomůže zajistit ještě přesnější a efektivnější monitorování krevního tlaku. Tato neustálá snaha o zlepšení zdravotní péče a prevenci komplikací spojených s krevním tlakem je klíčová pro dosažení lepšího zdraví a kvality života pro všechny

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou optimální hodnoty krevního tlaku následující:

 • Systolický krevní tlak (horní hodnota): nižší než 120 mm Hg
 • Diastolický krevní tlak (dolní hodnota): nižší než 80 mm Hg

Optimální hodnoty krevního tlaku se považují za zdravé a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je důležité si uvědomit, že individuální hodnoty krevního tlaku mohou být ovlivněny mnoha faktory, a proto je vhodné pravidelně kontrolovat krevní tlak a konzultovat s lékařem případné změny.

Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné informace o měření krevního tlaku a jeho významu pro celkové zdraví. Pokud hledáte spolehlivý a přesný tlakoměr pro domácí nebo profesionální použití, neváhejte navštívit náš eshop, kde nabízíme širokou škálu kvalitních tlakoměrů od renomovaných výrobců. Sledujte svůj krevní tlak a udržujte své srdce a cévy zdravé s našimi vysoce kvalitními tlakoměry. Navštivte náš eshop s tlakoměry a objevte ideální tlakoměr pro vaše potřeby.

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).